Gdzie wyrzucać zapalniczki? Najważniejsze zasady segregacji

    15.11.2021 10:16  
Gdzie wyrzucać zapalniczki? Najważniejsze zasady segregacji

Rzucasz palenie? Zacznij od wyrzucenia zapalniczki! Gdzie wyrzucić pustą zapalniczkę? Czy można wyrzucić zapalniczkę z gazem do pojemnika na odpady? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule – zapraszamy do lektury!

Czy zapalniczkę można wyrzucić do zwykłego kosza do segregacji śmieci?

W pierwszej kolejności zastanówmy się nad jedną kwestią – czy można zapalniczkę wrzucić do pojemnika na odpady? Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, warto zastanowić się, o jaki rodzaj zapalniczki nam chodzi.

Zapalniczki dzielą się na jednorazowe oraz wielorazowego użytku. Te pierwsze są tanie i wykonane głównie z tworzyw sztucznych oraz elementów metalowych wraz z kamieniem. Jeśli zapalniczka się zużyje, wymieniamy ją na nową. Zapalniczkę możesz wyrzucić do kosza do segregacji odpadów – jeśli jest pusta – rozkładając ją na czynniki pierwsze, tj. elementy plastikowe umieszczasz w koszu na tworzywa sztuczne, metalowe – do zmieszanych, ponieważ zwykle zawierają także kamień. Oczywiście można także wyrzucić pustą zapalniczkę do pojemnika na odpady zmieszane, ale tylko w sytuacji, gdy nie masz możliwości segregacji poszczególnych jej elementów składowych.

Nie jesteśmy zwolennikami zbierania odpadów jednorazowego użytku, dlatego – jeśli już musisz mieć zapalniczkę – wybierz model wielorazowy. Są co prawda droższe w zakupie, ale wykonane są z materiałów lepszej jakości i zdecydowanie dłuższej żywotności. Można je napełniać ponownie, wystarczy mieć odpowiedni pojemnik z gazem do uzupełnienia.

Gdzie wyrzucać zapalniczkę?

To, w jaki sposób będziesz postępować z zużytą zapalniczką i jak ją zutylizujesz, w głównej mierze zależy od jednej kwestii – czy zapalniczka jest pusta, czy z gazem. Choć wciąż mamy do czynienia z jednym przedmiotem, segregacja śmieci w tym momencie przebiega zgoła inaczej. Jak zatem postępować w obu przypadkach?

Gdzie wyrzucić pustą zapalniczkę?

Pusta zapalniczka nie stanowi większego problemu. Jeśli jest jednorazowa – możesz ją wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Ewentualnie, gdy masz możliwość „rozebrać” zapalniczkę na czynniki pierwsze, umieszczasz odpowiednio elementy plastikowe do pojemnika na odpady z tworzyw sztucznych tak jak części metalowe. Fragment wykonany z metalu często ciężko rozdzielić, więc jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, cały element wyrzucamy do pojemnika czarnego (na odpady zmieszane).

Zapalniczki wielorazowego użytku zwykle składają się z lepszej jakości materiałów, głównie odpornego i wytrzymałego metalu. W tym wypadku na utylizację zapalniczki decydujemy się tylko w sytuacji, gdy dojdzie do jej zniszczenia lub trwałego uszkodzenia. Również tutaj pamiętamy, jak prawidłowo segregować śmieci – rozkładamy zapalniczkę na elementy składowe i wrzucamy do odpowiednich pojemników.

Gdzie wyrzucić zapalniczkę z gazem?

Sytuacja komplikuje się, gdy mamy do czynienia z zapalniczką, która nie jest pusta. W tym momencie możesz zacząć zastanawiać się, gdzie wyrzucić zapalniczkę z gazem – bo na pewno nie do pojemnika na odpady zmieszane. Dlaczego?

Zapalniczka z gazem jest odpadem niebezpiecznym, co oznacza, że nie możesz jej tak po prostu umieścić w koszu bez żadnych konsekwencji. Po pierwsze, w trakcie zgniatania zapalniczki w śmieciarce lub na wysypisku może dojść do wybuchu. Po drugie, wyciek gazu może wywołać szkody w środowisku naturalnym. Dlatego warto pamiętać – zapalniczki z gazem nie wyrzucamy do pojemnika na odpady.

Jak zatem w prawidłowy sposób zutylizować ten odpad? Wyjścia są dwa:

  • zużyć gaz – np. odpalić urządzenie i odczekać, aż się wygasi – otrzymujesz pustą zapalniczkę, którą z powodzeniem możesz rozebrać na drobne elementy i zająć się segregacją odpadów lub wyrzucić „w jednym kawałku” do pojemnika na odpady zmieszane;
  • przekazać odpad niebezpieczny w odpowiednie „ręce”.

Zapalniczkę z gazem możesz umieścić w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Są zlokalizowane w każdym większym mieście. Jeśli nie kojarzysz w swojej okolicy takiego miejsca – skontaktuj się z lokalnymi władzami, które wskażą Ci najbliższą lokalizację PSZOK. Punkty selektywnej zbiórki odpadów specjalizują się w zbieraniu odpadów niebezpiecznych, odpadów budowlanych, lakierniczych itp. Raz w miesiącu możesz udać się do PSZOK bezpłatnie – wystarczy okazać potwierdzenie uiszczenia bieżącej opłaty za wywóz odpadów komunalnych w miejscu zamieszkania (najczęściej pokazujesz wydruk potwierdzenia bankowego).

Podsumowanie

Wydawać by się mogło, że tak mały przedmiot jak zapalniczka nie może być trudnym do utylizacji odpadem. A jednak! To, w jaki sposób pozbędziesz się zapalniczki, zależy w głównej mierze od tego, czy jest ona pusta, czy z gazem.

Gdzie wyrzucić pustą zapalniczkę? Jeśli jest jednorazowa, najczęściej ląduje w koszu na odpady zmieszane. Jeśli chcesz prawidłowo segregować śmieci, spróbuj rozdzielić poszczególne elementy zapalniczki, aby je wyrzucić do pojemnika na odpady z tworzyw sztucznych oraz zmieszane. Zapalniczki wielorazowego użytku zwykle utylizujemy, gdy się zniszczą lub ulegną trwałemu uszkodzeniu. Postępujemy podobnie jak z „jednorazówką” – jeśli nie da się jej rozebrać, należy ją wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucić zapalniczkę z gazem? Odpady niebezpieczne, a takim jest zapalniczka z gazem, należy przekazać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Możesz raz w miesiącu przewieźć tam rzeczy trudne w segregacji odpadów, jak pozostałości po remontach czy lakiery lub puszki po farbie.

Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowej segregacji odpadów, by ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. Jeśli już musisz zaopatrzyć się w zapalniczkę, wybieraj modele wielorazowego użytku, które możesz samodzielnie lub w odpowiednich lokalizacjach (sklep z tytoniem) nabijać ponownie gazem, aby posłużyły Ci na dłużej. Ograniczysz w ten sposób ilość odpadów.