Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD? Zasady segregacji

    09.08.2021 10:23  
Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD? Zasady segregacji

Segregacja odpadów staje się coraz bardziej powszechna. Świadomie podchodzimy do kwestii związanych z ochroną środowiska oraz recyklingiem. O ile wyrzucenie kartonu po mleku czy słoika nie stanowi problemu, o tyle segregacja odpadów nietypowych może budzić nasze wątpliwości. Takim przedmiotem jest na przykład nośnik w postaci płyt CD i DVD. Czy wiesz, gdzie wyrzucać płyty CD i DVD, aby ograniczyć zaśmiecanie środowiska i nadać tym rzeczom drugie życie?

Z jakiego materiału zrobione są płyty CD i DVD?

Zwykle, kiedy nie wiemy, do którego pojemnika umieścić dany odpad, decydujemy się go wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Warto jednak pamiętać, że to rozwiązanie, o ile jest łatwe i nie wymaga od nas żadnych dodatkowych czynności, uniemożliwia ponowne wykorzystanie tego odpadu poprzez recykling. Warto więc poświęcić chwilę na edukację w tym zakresie, aby w jak najmniejszym stopniu zaśmiecać środowisko.

Z czego tworzy się płyty CD? Wbrew pozorom – nie z plastiku. Tak naprawdę nośnik CD lub DVD składa się z aż 4 warstw:

  • nośnej – wykonanej z poliwęglanu,
  • odbijającej – z aluminium,
  • barwników oraz
  • warstwy ochronnej z lakieru.

Dlaczego płyta CD posiada aż 4 warstwy? Proces zapisu danych na tego rodzaju nośniku polega na podgrzewaniu laserem barwnika oraz warstwy nośnej do temperatury mniej więcej 250 stopni Celsjusza. Warstwa nośna topnieje, natomiast barwnik rozprzestrzenia się na wolny obszar dysku, tworząc amorficzny zapis (tzw. pity).

Gdzie wyrzucić płyty CD i DVD?

Większość z nas posiada w domach 4 pojemniki do segregacji śmieci: na odpady zmieszane, plastik (metale i tworzywa sztuczne), papier oraz szkło. Właściciele domów jednorodzinnych (głównie) dysponują także dodatkowo pojemnikami bio przeznaczonego do segregacji odpadów biodegradowalnych (ewentualnie posiadają kompostownik). Niestety płyt CD lub DVD nie można umieścić w żadnym z powyższych pojemników. Gdzie zatem wyrzucać płyty CD, DVD?

Przede wszystkim, tego typu nośniki możesz umieścić w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. To miejsce, które „kolekcjonuje” nietypowe odpady, niekwalifikujące się do żadnej grupy odpadów spośród najpopularniejszych (papier, szkło, plastik, bio). Punkt selektywnej zbiórki odpadów przyjmuje w szczególności nośniki zniszczone, a więc takie, gdzie niemożliwe jest pozyskanie jakichkolwiek zapisanych na nich danych.

Możesz także płytę CD wyrzucić do pojemnika umieszczonego w hipermarketach oraz sklepach z elektroniką, które są zobligowane do przyjęcia tego typu odpadu, jeśli posiadają go w ofercie. To zdecydowanie łatwiej dostępna forma przekazania odpadu – PSZOK jest zwykle jeden w danej miejscowości (większej gminie, na mniej zaludnionych obszarach, punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych może być dostępny w jednym miejscu dla mieszkańców kilku gmin), natomiast hipermarketów i sklepów oferujących sprzedaż elektroniki znajdziesz w swojej okolicy znacznie więcej. PSZOK czasem organizuje zbiórki mobilne w różnych lokalizacjach – warto w tym celu na bieżąco śledzić stronę internetową tej jednostki i sprawdzać harmonogram kursów przenośnego punktu zbiórki.

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą nie mogą sobie pozwolić na wyrzucenie płyt CD do odpowiednich pojemników w hipermarkecie. Regulacje dotyczące RODO jasno podkreślają, że dane przechowywane na tego typu nośnikach nie mogą być podatne na dostęp do osób trzecich. Często płyty zawierają dane wrażliwe pracowników lub poufne dane finansowe przedsiębiorstwa. Dlatego też, aby nie dostały się w niepowołane ręce, należy zwrócić się do organizacji zajmującej się profesjonalnym niszczeniem dokumentów.

Sposoby na wykorzystanie starych płyt CD i DVD

Jeśli chcesz ograniczyć ilość śmieci – zastanów się, jak nadać zużytym płytom CD drugie życie. Z pomocą może przyjść rzemieślnik, który wykorzysta je do realizacji swoich dzieł. Warto także spróbować samemu stworzyć domowe rękodzieło przy użyciu tych odpadów. Internet oferuje obecnie setki, jeśli nie tysiące filmów oraz minikursów DYI, abyś mógł spróbować swoich sił jako artysta.

Co można wykonać z płyt CD? Możesz wykorzystać pocięte kawałki płyty jako lustrzaną mozaikę, dzięki której odnowisz stare lustro, ramki na zdjęcia czy zegar ścienny. Okrągły kształt płyty to także świetna baza pod… podkładki na stół. Wystarczy okleić ich powierzchnię sznurkiem wykonanym z juty i mamy ciekawy dodatek do wnętrz, który jest także praktyczny.

Podsumowanie

Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucać stare płyty CD, zapytaj o to lokalną firmę odpowiedzialną za segregację odpadów. Możesz wybrać się do pobliskiego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, aby za darmo oddać ten nietypowy odpad. Z pomocą przychodzą także lokalne hipermarkety oraz sklepy z elektroniką, które często wystawiają odpowiednie pojemniki do zbiórki elektrośmieci trudnej do codziennej segregacji. Jeśli nośnik zawiera dane wrażliwe lub poufne – zgłoś się do firmy profesjonalnie niszczącej dokumenty. Możesz także nadać drugie życie starym płytom, wykorzystując je do dekoracji wnętrz (w całości lub częściowo). Dzięki temu ograniczysz także zanieczyszczenie środowiska. Nie wyrzucaj płyty do pojemnika na odpady zmieszane.