Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach? Segregacja artykułów kosmetycznych

    08.12.2021 00:00  
Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach? Segregacja artykułów kosmetycznych

Zastanawiasz się, gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach? Co zrobić z butelką po szamponie, do którego pojemnika wrzucić zużyte płatki kosmetyczne albo waciki? W tym artykule poznasz zasady segregacji tego rodzaju artykułów, a także dowiesz się jak postępować z przeterminowanymi kosmetykami. Zapraszamy do lektury!

Opakowania po kosmetykach – gdzie wyrzucać?

Sposób postępowania ze zużytymi artykułami kosmetycznymi w dużej mierze zależy od rodzaju opakowania – niektóre z nich produkowane są z materiałów biodegradowalnych, inne z tworzyw sztucznych, jeszcze inne – głównie ze szkła. Nasza świadomość ekologiczna na przestrzeni lat sukcesywnie wzrasta, dlatego prawidłowa segregacja odpadów również staje się coraz bardziej istotna. Odpowiednie rozlokowanie odpadów pozwala na ich recykling, co jest dla środowiska znacznie lepszym rozwiązaniem niż umieszczenie zużytych opakowań do odpadów zmieszanych, gdzie dalsze przetwarzanie śmieci nie jest już możliwe.

Należy też wziąć pod uwagę to, że utylizacja przeterminowanych kosmetyków przebiega w nieco inny sposób niż w przypadku typowej segregacji pustych opakowań (o tym szerzej w dalszej części artykułu).

Co podlega recyklingowi w kwestii opakowań po kosmetykach? O ile nie wyrzucimy takiego opakowania do zwykłego kosza na śmieci, praktycznie każdy, odpowiednio posegregowany odpad, w jakiejś części zostanie ponownie wykorzystany – w tym samym celu lub aby zyskać zupełnie nowe zastosowanie. Pamiętajmy więc, aby nie wyrzucać opakowań do czarnego kontenera, ale za to poświęćmy chwilę na przeprowadzenie segregacji odpadów do odpowiednich pojemników. Co to oznacza? Metalowe fragmenty dozowników (pompek) w perfumach wrzucamy do pojemnika na metale – do tego samego kosza umieszczamy opakowania z tworzyw sztucznych, zaś kartonowe czy tekturowe pudełka przeznaczone są do niebieskiego kontenera na odpady z papieru.

Gdzie wyrzucać szklane opakowania po kosmetykach?

Puste, szklane buteleczki po perfumach (jeśli nie możemy ich wykorzystać do ponownego napełnienia), należy umieszczać w pojemnikach na szkło, przy czym ważne jest, aby elementy plastikowe lub metalowe usunąć i umieścić w odpowiednich koszach na odpady. Szklane opakowania mogą zostać poddane recyklingowi i zyskać drugie życie, co jest rzecz jasna rozwiązaniem bardziej uzasadnionym ekologicznie niż korzystanie z pojemników z tworzyw sztucznych. Szkło nie ulega biodegradacji – może być użyte do ponownego napełnienia lub zostać przetopione na zupełnie inny produkt.

Nie wiesz, gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach? Do pojemnika na szkło umieszcza się szkło opakowaniowe, czyli takie, w którym kupujemy głównie żywność, ewentualnie kosmetyki. Buteleczki po lakierach do paznokci, choć szklane, trzeba umieścić w pojemniku na odpady zmieszane, ponieważ nie da się ich całkowicie oczyścić i powtórnie przetworzyć.

Co zrobić z wacikami, chusteczkami i patyczkami kosmetycznymi?

Co w takim razie zrobić np. z wykorzystanymi płatkami kosmetycznymi? Użyte do demakijażu waciki, a także chusteczki czy brudne patyczki kosmetyczne zaliczają się do środków higieny osobistej, a więc powinny wylądować w pojemniku na odpady zmieszane – nie można ich przetworzyć i ponownie wykorzystać. To samo dotyczy podpasek, tamponów czy pieluch.

Gdzie wyrzucić opakowania po kosmetykach do mycia ciała, twarzy i włosów?

Butelki po szamponach, wszelkich odżywkach i kremach produkowane są w dużej mierze z plastiku, a więc należy umieszczać je w pojemniku na metale i tworzywa sztuczne. Warto też pamiętać, aby demontować elementy niebędące tworzywami sztucznymi czy metalem (np. szkło czy papier) i umieszczać te odpady w odpowiednich pojemnikach. W tym przypadku wcześniejsze płukanie pustych opakowań, podobnie jak szklanych odpadów, nie jest wymagane.

Co zrobić z dezodorantami i innymi kosmetykami w aerozolu?

Dezodoranty, tak jak inne kosmetyki czy preparaty pod ciśnieniem, wrzucamy do odpadów zmieszanych. Jeśli mamy taką możliwość, należy usunąć metalowe/plastikowe nakrętki i umieścić je w żółtym kontenerze na metale i tworzywa sztuczne. Samo opakowanie, z pozoru nadające się do tego samego pojemnika, można wrzucać jedynie do odpadów zmieszanych! Pamiętajmy przy tym, by zachować ostrożność i nie przedziurawić opakowania – wyciek gazu może skazić glebę, zaś sam pojemnik może nawet wybuchnąć, co stwarza bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia pracowników odpowiedzialnych za utrzymanie czystości w naszych miastach.

Gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki?

Opakowania po kosmetykach powinny być umieszczane w odpowiednich kontenerach, ale wyłącznie wtedy, gdy są puste! Jeżeli więc dysponujemy produktem, którego nie byliśmy w stanie wykorzystać nim minęła data przydatności do użytku, trzeba usunąć ten produkt (pomadka, puder, krem) – do odpadów zmieszanych, natomiast obudowę umieszczamy w pojemniku na metale i tworzywa sztuczne, a tekturowe pudełka – w niebieskim kontenerze. Pamiętaj – aby odpad mógł zostać ponownie wykorzystany, musi być pusty!

Jeśli nie mamy możliwości opróżnienia opakowania po przeterminowanym kosmetyku, wówczas opakowanie wraz z zawartością wrzucamy do kosza na odpady zmieszane. Skoro nie można ich całkowicie oczyścić, nie nadają się do powtórnego wykorzystania.

Podsumowanie

Obecnie producenci z branży kosmetycznej prześcigają się w pomysłach na tworzenie opakowań kosmetyków, które są coraz bardziej przyjazne dla środowiska. Plastik wymienia się coraz częściej na szkło podlegające recyklingowi czy materiały kompostowalne – ulegające przyspieszonemu rozkładowi – w trosce o środowisko. Dzięki temu mniej pustych opakowań ląduje w odpadach zmieszanych, których nie można już ponownie wykorzystać.

Szklane butelki po perfumach lub naczynia po kremach, a także szkło opakowaniowe, umieszczamy w pojemnikach na szkło. Wyjątek stanowią butelki po lakierze do paznokci, które należy wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane, z kolei opakowania z tworzyw sztucznych (np. butelki po szamponach) trafiają do pojemnika na metale i plastiki. Dezodoranty w aerozolu oraz niezużyte resztki kosmetyków umieszczamy w czarnym koszu. Tekturowe czy kartonowe opakowania powinny być wrzucane do pojemników niebieskich.

Starajmy się w miarę możliwości segregować zużyte opakowania po kosmetykach w trosce o środowisko. Dzięki temu zyskają one drugie życie, a natura nieco odetchnie od nadmiaru śmieci.