Gdzie wyrzucać odpady zielone, czyli skoszoną trawę i liście?

    30.03.2022 07:22  
Gdzie wyrzucać odpady zielone, czyli skoszoną trawę i liście?

Zastanawiasz się, czym są odpady zielone i w jaki sposób możesz się ich legalnie pozbyć ze swojego ogródka? Przeczytaj i dowiedz się, co wrzucamy do odpadów zielonych oraz jak pozyskać na nie pojemnik – znajdziesz tu kompendium wiedzy o utylizacji skoszonej trawy i liści. Zapraszamy do lektury!

Co to są odpady zielone?

Odpady zielone to odpady najczęściej gromadzone w naszych ogródkach oraz działkach. Co wrzucamy do odpadów zielonych? To przede wszystkim:

 • skoszona trawa,
 • suche liście,
 • kwiaty i chwasty,
 • rozdrobnione gałęzie (a także inne zdrewniałe części roślin, np. wysuszone łodygi).

Do odpadów zielonych nie zaliczamy z kolei:

 • ziemi,
 • kamieni,
 • korzeni,
 • kwiatów z doniczkami,
 • szyszek, kasztanów, żołędzi itp.,
 • popiołu (np. po wypaleniu drewna w kominku),
 • impregnowanego drewna czy płyt pilśniowych.

Gdzie wyrzucać odpady zielone?

Należy wyrzucać je do specjalnego kontenera na odpady zielone. Gminy w Polsce różnie podchodzą do tego tematu – według niektórych, odpady zielone mogą trafić do pojemnika na odpady bio, zaś inne gminy proponują specjalne worki na odpady zielone, w których nie umieszcza się resztek owocowo-warzywnych czy skorupek jajek, jak ma to miejsce przy odpadach bio.

Niektóre miasta nie posiadają dedykowanych pojemników czy kontenerów przeznaczonych do utylizacji odpadów zielonych – wówczas pozostaje nam albo wyrzucać odpady zielone do pojemników na odpady bio, albo samodzielnie podjąć się kompostowania na własnym podwórku.

Wciąż nie masz pewności, gdzie wyrzucać odpady zielone? Możesz je wywieźć (w ograniczonej ilości przy jednym transporcie), zlecić odbiór (tak jak odpady budowlane) lub wyrzucić do przydomowego kompostownika.

Gdzie wywieźć lub oddać odpady zielone?

W większości miast odpady zielone można przekazać miejskiemu zakładowi gospodarowania odpadami, który odbiera od mieszkańców śmieci według ustalonego harmonogramu. Zazwyczaj taki odbiór odbywa się w ramach opłat za gospodarkę odpadami i trwa od marca do listopada. Przechowujemy je w koszach do segregacji śmieci. Co jednak w sytuacji, gdy mamy pełne kontenery na odpady zielone, a zbliża się zima?

Gdzie oddać odpady zielone? Jedną z możliwości jest przewiezienie worków z odpadami zielonymi do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – wystarczy wziąć ze sobą aktualne potwierdzenie opłacania wywozu śmieci.

Nie masz samochodu? A może ilość odpadów zielonych przekracza Twoje możliwości transportowe? Zastanawiasz się w tej sytuacji, gdzie wywieźć odpady zielone? Zadzwoń do najbliższego zakładu gospodarowania odpadów i zamów kontenery lub pojemniki na odpady zielone.

Ile kosztują pojemniki i kontenery na odpady zielone?

Jeśli regularnie opłacasz wywóz odpadów, w ramach ponoszonych kosztów masz możliwość uzyskać bez dodatkowych opłat kosz na odpady zielone – jego pojemność najczęściej jest zależna od ilości domowników lub powierzchni gruntu. Niektóre gminy nie posiadają specjalnych kontenerów na odpady zielone, oferując worki na zielone odpady (koloru szarego, nie brązowego jak w przypadku bio).

Gminy oferują także możliwość wykupienia worków lub pojemników na odpady zielone, jeśli nie jesteś zameldowany w danym miejscu i w związku z tym nie opłacasz wywozu śmieci. Ceny są zależne od danej gminy.

Możesz kupić także własny pojemnik na odpady zielone i poprosić miejski zakład gospodarowania odpadami o specjalną naklejkę informującą służby porządkowe o zawartości pojemnika.

Jak składować odpady zielone przy domu w kompostownikach?

Pojemność koszy na odpady zielone pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza gdy ich odbiór odbywa się rzadko, a Ty dysponujesz pokaźnym terenem do koszenia. Wówczas zaleca się zakup kontenera na odpady zielone – kompostownika.

Nowoczesne kompostowniki ograniczają do minimum ilość przykrych zapachów, towarzyszących procesowi rozkładu, ponadto można nabyć specjalne środki do przyspieszania rozkładu i redukcji wydzielania biogazu. W takich pojemnikach już w ciągu 24h objętość składowanej trawy czy liści zmniejsza się o 25%. Kompost pozyskany w ten sposób możesz wykorzystać do użyźniania grządek czy ściółkowania gleby lub zasilania roślin ogrodowych.