Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?

    15.07.2021 00:00  
Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie przywiązywał większej wagi do segregacji odpadów. Zużyte i niepotrzebne rzeczy po prostu wyrzucało się do śmieci. Dziś coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest troska o środowisko naturalne i recykling odpadów. Pomimo że segregacja śmieci weszła nam już w nawyk, wiele osób wciąż zastanawia się, jak zutylizować stare, przepalone żarówki – wrzucić je do kosza na śmieci, a może oddać do punktu zbioru odpadów?

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, przygotowaliśmy kilka przydatnych informacji, z których dowiesz się, gdzie wyrzucać żarówki wolframowe, a gdzie utylizować świetlówki oraz żarówki LED. Mamy dla Ciebie także kilka pomysłów, jak możesz wykorzystać zużyte elementy oświetlenia i stworzyć z nich oryginalne dodatki do Twojego mieszkania.

Dlaczego recykling żarówek jest tak ważny?

Do niedawna żarówka żarnikowa była jedynym źródłem światła w naszych domach i nikt nie zastanawiał się nad ich utylizacją. Wyrzucano je do zwykłego kosza na śmieci razem z innymi odpadami. Dziś sytuacja nieco się zmieniła, a żarówki należy utylizować w wyznaczonych do tego miejscach.

Niektóre rodzaje żarówek (przede wszystkim świetlówki) mają niekorzystny wpływ na nasze środowisko naturalne. Toksyczne substancje, które powstają w wyniku źle składowanych odpadów, mogą przedostać się do gleby i wody, zatruwając tym samym życie roślin i zwierząt.

Prawie 90% materiałów pochodzących ze zużytego sprzętu oświetleniowego może zostać powtórnie wykorzystane do wytworzenia nowych produktów. Recykling metali, elementów elektronicznych oraz szkła pozwala ograniczyć zużycie surowców, wody i energii potrzebnych do produkcji nowych elementów. A także znacząco obniża poziom emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń.

Recykling żarówek jest ważny jeszcze z jednego powodu. Za nieprawidłową utylizację sprzętu oświetleniowego oraz wyrzucanie ich do pojemników na odpady, grozi kara grzywny w wysokości od 50 do nawet 5000 zł.

Gdzie wyrzucać zwykłe żarówki?

Dziś w naszych domach tradycyjne żarówki nie są już głównym źródłem światła. Zostały zastąpione przez nowoczesne żarówki energooszczędne. Wciąż jednak się zdarzają i warto wiedzieć, jak je zutylizować.

Żarówki żarnikowe, czyli żarówki starego typu mają prostą konstrukcję i nie posiadają elementów niebezpiecznych dla naszego zdrowia i planety, dlatego można je śmiało wyrzucać do pojemników z odpadami zmieszanymi. Nie nadają się do recyklingu i nie mogą być wrzucane do pojemników na szkło, ani do kosza na tworzywa sztuczne i metale. Jeśli nie chcesz wyrzucić zwykłej żarówki do swojego kosza, możesz ją także odnieść do punktu zajmującego się odbiorem elektrośmieci lub wyrzucić ją do specjalnego pojemnika na zużyte żarówki.

Musisz jednak uważać, aby żarówka nie potłukła się, ponieważ jej odłamki mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci. Nie wolno Ci także rozmontowywać żarówek, aby odzyskać elementy szklane i metalowe.

Co zrobić ze świetlówkami?

W przypadku świetlówek sprawa nie jest już taka prosta. Żarówki te zawierają niewielką ilość rtęci i luminofory, które są szkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Świetlówki nadają się do recyklingu, a 90% materiałów, z jakich zostały zrobione, można ponownie wykorzystać.

Zużyte świetlówki należy ostrożnie zdemontować i zanieść do punktu zbierającego elektrośmieci. Możesz je także oddać do sklepu lub hurtowni, w której zamierzasz kupić nowy egzemplarz lub wrzucić do specjalnego pojemnika na stare świetlówki.

Jeśli podczas demontażu świetlówka niechcący się rozbije, musisz jak najszybciej otworzyć okno, by pozbyć się szkodliwych substancji oraz pozbierać wszystkie elementy. Do zbierania rozbitej świetlówki użyj grubych gumowych rękawic, na koniec dokładnie umyj podłogę. Wszystkie elementy żarówki, rękawice i ścierkę szczelnie zamknij w plastikowym worku, oddaj do najbliższego punktu składowania odpadów i koniecznie poinformuj pracownika o tym, co zawiera opakowanie.

Jak utylizować żarówki LED?

Utylizacja przepalonych żarówek LED nie jest już tak kłopotliwa, jak świetlówek. Nie zawierają one żadnych niebezpiecznych substancji, nie stanowią więc zagrożenia dla ludzi i środowiska nawet po stłuczeniu (oczywiście z wyjątkiem szkła). Żarówki LED nadają się do recyklingu, ale nie możesz ich wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci. Musisz je oddać do punktu zbiórki elektrośmieci lub wrzucić do specjalnego pojemnika na zużyte żarówki. Możesz je także oddać do sklepu, w którym zamierzasz kupić nowy egzemplarz.

Jak wykorzystać zużyte żarówki? Kreatywne pomysły

Zamiast pozbywać się zużytych żarówek, możesz dać im drugie życie i stworzyć z nich ciekawe elementy dekoracyjne do Twojego domu. Żarówki możesz wykorzystać na różne sposoby. Możesz zrobić z nich dekoracyjne bombki na choinkę, zasadzić w nich małe roślinki i stworzyć swój oryginalny „las w szkle”, albo włożyć do niej małe muszelki, suszone kwiaty lub kamyki zebrane podczas wakacyjnej podróży. Żarówki mogą też zostać wykorzystane jako wazon na świeże kwiaty, aromatyczna świeczka czy lampa naftowa. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest także zrobienie ze starych żarówek stojaka na przyprawy.

Zużyte żarówki mogą także stać się atrakcyjną dekoracją do dziecięcego pokoju. Wystarczy okleić je kolorowym materiałem, pomalować lub włożyć do samodzielnie uszytego pokrowca i przymocować do sufitu. Stare żarówki można także uzupełnić kolorowymi cukierkami oraz wręczyć w prezencie solenizantowi.

Podsumowanie

Prawidłowa utylizacja żarówek jest bardzo ważna – pozwala ochronić środowisko naturalne oraz pomaga w ich efektywnym recyklingu. Tradycyjne żarówki żarnowe możesz wyrzucić do kosza na śmieci do odpadów zmieszanych. Świetlówki i żarówki LED możesz odnieść do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych lub wrzucić do specjalnego pojemnika na zużyte żarówki.

A jeśli wciąż masz wątpliwości co zrobić z żarówką lub innym sprzętem oświetleniowym, sprawdź, czy na opakowaniu lub samym sprzęcie nie zostało naniesione odpowiednie oznaczenie. Gdy zobaczysz symbol przekreślonego pojemnika na odpady, będziesz mieć pewność, że dany przedmiot nie może zostać wyrzucony do śmietnika.