Garażowe pomysły na przechowywanie sprzętu rekreacyjnego

    02.02.2024 17:07  
Garażowe pomysły na przechowywanie sprzętu rekreacyjnego

Garaż jest przestrzenią, która z reguły pełni wiele funkcji naraz. Mimo że zazwyczaj ma niewielki metraż, musi się w nim zmieścić naprawdę wiele sprzętu. Poza samochodem w garażu często przechowujemy rowery, narty, kajaki i inne akcesoria, których używamy sezonowo i które przez większość roku po prostu leżą. Jak wykorzystać pomieszczenie, żeby stało się bardzo funkcjonalne, a przechowywany w nim sprzęt nie niszczał? Jest wiele innowacyjnych rozwiązań, które mogą ułatwić to zadanie, a każde z nich możesz zaadaptować do swoich potrzeb. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak to zrobić.

Jak przechowywać sprzęt zimowy?

Sporty zimowe zdobywają coraz więcej fanów. W Polsce możemy się poszczycić pięknymi stokami, które zapewniają doskonałe warunki do jazdy zarówno dla początkujących narciarzy, jak i tych bardziej doświadczonych. Aby korzystać z uroków białego szaleństwa, warto zadbać o swój sprzęt przez pozostałą część roku. Narty czy deski snowboardowe będą się doskonale sprawowały przez cały sezon, jeżeli w okresie wiosenno-letnim odpowiednio je zabezpieczysz.

W niewielkich garażach idealnie sprawdzą się wieszaki kilkustanowiskowe. Można je łatwo zamontować na ścianie przy użyciu podstawowych narzędzi, takich jak wiertarka i wkrętarka. Wieszaki mają niewielkie rozmiary, przez co nie zabierają przestrzeni, która często jest na wagę złota. Ponadto charakteryzują się uniwersalną konstrukcją, dzięki czemu możesz dostosować rozstaw mocowań do długości swoich nart lub deski snowboardowej. Takie wieszaki są kompaktowe, a odpowiednie ogumowania gwarantują, że Twój sprzęt się nie porysuje.

Inną propozycją dla posiadaczy niewielkich garaży są proste uchwyty, które można zamontować w dowolnym miejscu, czyli tam, gdzie jest Ci wygodnie. Są to stabilne mocowania, mieszczą się na nich zarówno deski snowboardowe, narty, jak i inne akcesoria sportowe. Co ważne, uchwyty można zamontować pod różnym kątem, także pod skosem.

Do większych garaży dedykowane są wieszaki do przechowywania nart w pozycji pionowej. Takie modele zabierają nieco więcej przestrzeni, ale w zamian oferują dodatkowe zabezpieczenie. Blokada, która stanowi element konstrukcyjny, gwarantuje, że narty się nie wysuną i nie porysują. Jest to również dodatkowa ochrona przed ewentualną kradzieżą. Taki stojak jest kilkustanowiskowy, dzięki czemu pomieści sprzęt zimowy całej rodziny.

Rozwiązania dla miłośników dwóch kółek

Z rowerów z reguły korzystamy znacznie częściej niż z nart czy deski snowboardowej, a posiadanie jednośladu wymaga większej przestrzeni. Dlatego też przechowując tego typu sprzęt, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Stojak na rowery, który zamontujemy, powinien gwarantować, że nasze dwa kółka nie ulegną uszkodzeniom, a przy tym nie będą blokować przejścia. Warto również, żeby był łatwy w obsłudze (rower zdejmujemy i zakładamy nawet kilka razy w tygodniu) i charakteryzował się trwałością. Kupując odpowiedni model, należy wziąć pod uwagę również swoje potrzeby, czyli liczbę posiadanych jednośladów i ich rozmiar.

W niewielkich garażach, w których chcemy zachować porządek, idealnie sprawdzą się wieszaki montowane do ściany. Zależnie od modelu można w nich zaparkować rower na stojąco lub podwiesić go w pionie. Jeżeli przestrzeń nie pozwala na przechowywanie rowerów prostopadle do ściany, ruchomy uchwyt umożliwia zaparkowanie pod kątem.

Innowacyjną i bardzo praktyczną opcją są również stojaki typu ring. Górną część tego modelu należy zamontować na ścianie, natomiast dolna szyna jest przytwierdzona do podłogi. Rower stoi pod niewielkim kątem w pozycji pionowej, dlatego bardzo łatwo możesz go w każdej chwili zdjąć. Stabilizacje boczne gwarantują, że jednoślad się nie przewróci i nie porysuje.

Mocowania na kajaki i inny sprzęt wodny

Kajaki, kanoe, deski surfingowe czy małe łódki to sprzęt, który nastręcza najwięcej problemu, jeżeli chodzi o przechowywanie. Z reguły mają one spore rozmiary, a przy tym nie ma możliwości ich złożenia. Jak zatem poradzić sobie z ich składowaniem, kiedy do dyspozycji mamy niewielki garaż?

Do przechowywania sprzętu wodnego możemy wykorzystać uniwersalny wieszak mocowany do ściany. Jest to prosta konstrukcja, która wytrzyma nawet 40-kilogramowe obciążenie. Składają się na nią składane ramiona, które – gdy są nieużywane – można łatwo przygiąć do ściany. Odpowiednie ogumowania zabezpieczają sprzęt przed porysowaniem i gwarantują lepszą stabilizację, dzięki czemu nie musisz się martwić, że kajak lub deska się ześlizgną. Wszystkie elementy są wykonane ze stali ocynkowanej, dzięki czemu posłużą przez długie lata. Na tego typu wieszakach można również przechowywać bagażniki dachowe.

Sprzęt wodny o mniejszych wymiarach, taki jak narty wodne, wędki czy składane żagle, można również przechowywać na prostych uchwytach, które zmieszczą się w nawet bardzo małym garażu.

W niewielkiej przestrzeni garażowej można utrzymać porządek. Wystarczy, że zastosujesz odpowiednie rozwiązania. W naszej ofercie znajdziesz bardzo praktyczne i trwałe wieszaki, uchwyty i mocowania, z pomocą których sprawisz, że Twój garaż będzie wykorzystany do maksimum. Produkowany przez nas asortyment gwarantuje także, że Twój rower, sprzęt zimowy czy wodny bezpiecznie doczeka do sezonu. Sprawdź, co możemy Ci zaoferować.