Dlaczego warto jeździć na rowerze i co mają do tego stojaki rowerowe?

    06.03.2018 17:07  
Dlaczego warto jeździć na rowerze i co mają do tego stojaki rowerowe?

Jeszcze jakiś czas temu Polska nie była w ścisłej czołówce Państw, w których rowery są popularnym środkiem komunikacji, ale od jakiegoś czasu zaczyna się to zmieniać. Wszystko za sprawą lokalnych władz samorządowych poszczególnych miast, którym przestała być obca mała architektura miejska.

Z racji tego, że w miastach coraz częściej pojawiają się stojaki rowerowe, ich mieszkańcy częściej też porzucają samochody i autobusy na rzecz rowerów. Jeżeli nie jeździsz jeszcze na rowerze, to zobacz, co możesz dzięki temu zyskać.

Dbasz o środowisko

Samochody produkują ogromne ilości spalin, które przedostają się do naszej atmosfery i bezpowrotnie ją uszkadzają. Jeżdżąc na rowerze, nie będziesz emitować spalin, a tym samym pozytywnie przysłużysz się środowisku. Rowerem możesz jeździć nawet po parku i nie emitujesz żadnego hałasu.

Poprawiasz swoją formę

Jazda na rowerze wzmacnia Twoje mięśnie, reguluje ciśnienie krwi, zwiększa metabolizm. Spalasz tkankę tłuszczową, rzeźbisz swoje ciało, zwiększasz wydolność oddechową i redukujesz poziom stresu. Dodatkowo też usprawniasz swój kręgosłup i powodujesz, że narządy wewnętrzne są lepiej dotlenione.

Jazda na rowerze to oszczędność

Roweru nie trzeba tankować, nie trzeba wykupywać do niego ubezpieczenia ani poddawać corocznemu przeglądowi. Nie musisz też płacić za parking bo stojaki rowerowe pozwalają na całkiem darmowe parkowanie. Jedyny wydatek to tylko zakup roweru.

Oszczędzasz czas

Z rowerem nie stoisz w korkach ani nie czekasz w nieskończoność na spóźniający się autobus. Twój pojazd jest natychmiast gotowy do drogi. Mimo tego, że Twój wydatek energetyczny podczas jazdy będzie tak duży, jak podczas szybkiego marszu, to i tak na rowerze trafisz na miejsce 3 razy szybciej, niż pieszo.

Zyskujesz lepszy nastrój

Podczas jazdy na rowerze w Twoim organizmie produkowane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Nawet kilkunastominutowa jazda jest w stanie zapewnić Ci dobry humor na cały dzień.

Jeżeli widzisz, że w Twoim mieście inwestuje się w meble miejskie i rower możesz postawić w wielu miejscach, to czas najwyższy ograniczyć jazdę samochodem. Jadąc autem, nie uda Ci się podjechać pod sam sklep, w dzień nie zaparkujesz w zatłoczonym centrum miasta, a z rowerem jest to możliwe. Mała architektura miejska pozwala na większy komfort podróżowania i bezpieczne pozostawienie roweru tam, gdzie jest to dla nas najwygodniejsze. Pogoda nadal sprzyja rowerzystom, nie czekaj na nic, wsiądź na „dwa kółka” i bądź eko.