Czym się kierować przy wyborze mebli miejskich?

    11.05.2022 00:00  
Czym się kierować przy wyborze mebli miejskich?

Producentów mebli miejskich z roku na rok przybywa. Ich oferta staje się coraz bardziej atrakcyjna i kusząca nie tylko ceną, ale również nietypowymi, nowoczesnymi rozwiązaniami. Czym się kierować przy wyborze wykonawcy mebli miejskich?

Meble miejskie, czyli jakie?

Meble miejskie stanowią element małej architektury. To zespół obiektów budowlanych o niewielkiej powierzchni do zagospodarowania terenu, które powinny znaleźć się w miejskich parkach, ogrodach, placach zabaw, osiedlach czy miejscach służących rekreacji.

Najbardziej popularne miejskie meble to:

  • ławki i krzesła
  • kosze (parkowe, uliczne, do segregacji śmieci, na psie odchody)
  • gabloty ogłoszeniowe
  • tablice ogłoszeniowo-informacyjne
  • popielnice
  • donice

Elementy małej architektury tworzone dla terenów miejskich najczęściej wykonuje się z betonu, drewna oraz metalu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie te elementy muszą być szare i ponure. Parki miejskie oraz place zabaw pełne są kolorowych mebli miejskich, które zaskakują nietypowymi propozycjami kolorystycznymi.

Mobilne meble miejskie

Coraz większą popularnością cieszą się ruchome meble miejskie. Odznaczają się ponadczasowym designem i nie tylko. Wielofunkcyjne meble miejskie mogą być np. przenoszone w dowolne miejsce dzięki wbudowanym kółkom lub lekkiej wadze. Niektóre z nich posiadają możliwość rozłożenia lub zmiany kierunku ułożenia poszczególnych elementów mebla, zmieniając go przykładowo z ławki w leżak. Meble miejskie mobilne są nowoczesne i świetnie wpasowują się w urbanistyczny charakter małej architektury.

Meble miejskie ogrodowe

Meble ogrodowe miejskie to przede wszystkim leżaki oraz ławki parkowe. Zwykle w ich obrębie umieszczane są także kosze parkowe, coraz częściej również kosze do segregacji śmieci. Element dekoracyjny stanowią najczęściej efektowne donice. Meble miejskie – ławki – wybiera się w zgodzie z architekturą i zagospodarowaniem otoczenia. Mamy więc ławki betonowe, drewniane, metalowe lub będące połączeniem tych surowców dla lepszego efektu wizualnego.

Rekreacyjne meble miejskie zazwyczaj projektuje się w stylu nowoczesnym, przy wykorzystaniu charakterystycznych, urbanistycznych materiałów takich jak beton, drewno i metal.

Meble miejskie wielofunkcyjne i ogrodowe

Kto powiedział, że zestaw ogrodowy może być tylko w przydomowym ogródku? Właściciele mieszkań, którzy nie mogą sobie pozwolić na kawałek własnej ziemi również docenią nowoczesne meble miejskie zaprojektowane z myślą o rekreacji i odpoczynku na łonie natury. Betonowe meble miejskie również mogą służyć rekreacji!

Coraz większe zainteresowanie wzbudzają z kolei ekologiczne meble miejskie, a więc takie, do których wytworzenia wykorzystuje się materiały pochodzące z recyklingu. Surowce z odzysku otrzymują drugie życie, a producent może pochwalić się zmniejszeniem negatywnego wpływu na środowisko. Meble miejskie z recyklingu to przyszłość elementów małej architektury w nowoczesnych miastach, które kładą nacisk na działania proekologiczne.

Jak wybrać producenta mebli miejskich?

Producent mebli miejskich oferuje sprzęt i wyposażenie małej architektury dostosowany do potrzeb klienta. Wielu producentów w ramach wykonywanych realizacji na rzecz miasta, czy zlecenie wspólnoty mieszkaniowej na danym osiedlu, umieszcza na swoich produktach logo firmy oraz preferowaną formę kontaktu (telefon bądź mail) – gotowe realizacje w terenie, to najlepsza forma reklamy mebli miejskich.

Zanim jednak zlecisz producentowi wykonanie placu zabaw bądź strefy rekreacyjnej dla okolicznych mieszkańców, poproś o wizualizację mebli miejskich na wybranym przez Ciebie obszarze. Pozwoli Ci to zebrać różne propozycje od kilku producentów – w ten sposób ocenisz, który z nich spełnia Twoje oczekiwania.

Zapytaj także o możliwość zlecenia indywidualnego projektu mebli miejskich – niektórzy producenci są w stanie dostosować elementy małej architektury do Twoich oczekiwań, także tych niestandardowych.

Cennik mebli miejskich

Ceny mebli miejskich w dużej mierze zależne będą od materiałów, które zostały wykorzystane do ich wytworzenia. Wartość zlecenia podnosi także indywidualny projekt oraz nietypowe rozwiązania, które mają sprostać naszym oczekiwaniom. Wiele także zależy od przeznaczenia elementu małej architektury. Ławka bez oparcia będzie tańsza ze względu na mniejszą ilość zużytych materiałów. Ławka z oparciem i podłokietnikami w tym wypadku wypadną drożej. Cennik mebli miejskich należy weryfikować bezpośrednio u producenta – warto także śledzić stronę wykonawcy oraz oficjalne kanały w mediach społecznościowych, które prezentują aktualne promocje oraz nowości w ofercie.