Czym charakteryzują się nowoczesne ławki parkowe?

    15.12.2022 11:09  
Czym charakteryzują się nowoczesne ławki parkowe?

Jeśli park, to drzewa, alejki i… ławki! Element małej architektury, jakim jest ławka parkowa, to nieodłączny detal kojarzony w parkach, skwerach miejskich czy w pobliżu fontanny – czyli wszędzie tam, gdzie liczymy na chwilę odpoczynku. Czym charakteryzują się nowoczesne ławki parkowe i dlaczego warto w nie inwestować?

Czym charakteryzują się nowoczesne ławki parkowe?

Zapewne zastanawiasz się, co takiego wyróżnia nowoczesne ławki miejskie, że coraz chętniej się po nie sięga przy okazji aranżacji małej architektury miejskiej. Nowoczesne ławki parkowe świetnie sprawdzają się w miejscach otoczonych naturą, jak właśnie parki miejskie, fontanna, skwer czy rynek wokół ratusza.

Ten mebel dobrze wygląda także w otoczeniu miejskiej architektury dzięki łączeniu różnych materiałów. Mówiąc „nowoczesne”, mamy na myśli także wybór nietypowej kolorystyki lub niestandardowego kształtu ławki parkowej.

Nowoczesne ławki parkowe zazwyczaj same w sobie stanowią element dekoracyjny, ale nierzadko pełnią także więcej niż jedną funkcję. Wystarczy dodać do ławki donicę, pojemnik na odpady (najlepiej z możliwością segregacji śmieci) czy stojak na rower i zyskujemy wielofunkcyjny mebel.

Zalety nowoczesnych ławek parkowych

Nowoczesne ławki do parku miejskiego posiadają co najmniej 3 zalety, o których warto wspomnieć. Są:

  • wytrzymałe,
  • estetyczne,
  • funkcjonalne.

Wytrzymałość nowoczesnych ławek miejskich wynika z zastosowanych do ich produkcji materiałów. Najczęściej mamy do czynienia z betonem, drewnem i stalą. Nowoczesne ławki produkuje się, łącząc te elementy, dlatego w parku możemy spotkać m.in. ławki betonowo-drewniane czy drewniano-metalowe.

Beton jest komponentem wykazującym odporność na działanie czynników atmosferycznych typu woda i słońce, ten materiał jest długowieczny. Drewno, jeśli zostanie odpowiednio zaimpregnowane, skutecznie broni się przed działaniem wilgoci i nie jest tak zimne jak kamień. Metal, również przy zastosowaniu impregnacji, nie poddaje się korozji i dodaje całej kompozycji industrialny design.

Estetyka uwidacznia się w wyniku łączenia z pozoru odmiennych komponentów. Klasykę drewna przełamują beton lub metal. Drewno świetnie odnajduje się w otwartych przestrzeniach w otoczeniu natury, natomiast beton i stal wciąż przypominają, że jesteśmy w środku miasta, nowoczesnego miasta.

Funkcjonalność wynika z możliwości aranżacyjnych ławki parkowej, która może jednocześnie stanowić element dekoracyjny otoczenia. Jeśli w projekcie zastosowano również stojak na rower lub kosz na śmieci – zyskujemy wielofunkcyjny mebel.

Zastosowanie nowoczesnych ławek parkowych

Wydawać by się mogło, że ławka to tylko ławka, więc zastosowanie powinno mieć jedno – miejsce spoczynku. Parkowe ławki miejskie mogą jednak pełnić różne funkcje w zależności od wykonanego projektu oraz dodatkowych elementów wyposażenia ławki. Wiele także zależy od lokalizacji tego mebla.

Przykładowo, ławki młodzieżowe, które są chętnie wykorzystywane przez „małych dorosłych”, świetnie sprawdzają się na terenach sportowych, a więc w pobliżu boisk do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki. Ławki z oparciem znajdą zastosowanie w pobliżu placów zabaw lub przy parkowych alejkach, z których będą korzystać osoby starsze. Ławki bez oparcia można również ulokować wzdłuż ścieżki parkowej lub w pobliżu jakiegoś miejsca wypoczynkowego – brak oparcia sprawia, że mebel ten może być jednocześnie wykorzystywany z obu stron, zarówno przez młodzież, dzieci, i dorosłych.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne parkowe ławki wielofunkcyjne, np. wyposażone w kosz do segregacji odpadów lub posiadające zamontowane za oparciem stojaki na rowery. Dzięki temu w ramach jednego mebla i jednej przestrzeni zyskujemy element małej architektury pełniący jednocześnie dwie funkcje.

Nowoczesne ławki parkowe są także dostępne w wariancie jednoosobowym – sprawdzają się w pobliżu części rekreacyjno-występowej, w pobliżu sceny na powietrzu czy w strefie wypoczynkowej.

Gdzie kupić nowoczesne ławki parkowe?

Nowoczesne ławki parkowe znajdziesz m.in. na stronie stojaknarower.pl. Producent małej architektury oferuje ławki o różnym zastosowaniu, tworzony z wytrzymałych materiałów, które jednocześnie są estetyczne i wielofunkcyjne.

Nasze nowoczesne ławki do parku miejskiego są dostępne w wariantach z oparciem i bez oparcia. Ciekawą alternatywą wokół części rekreacyjno-sportowej są ławki młodzieżowe z wysokim siedziskiem i podparciem dla nóg. Zobacz pełną ofertę Krosstech i wybierz spośród dziesiątek wzorów nowoczesnych ławek parkowych.