Co zrobić ze zużytymi oponami? Gdzie oddać stare ogumienie?

    10.09.2021 13:23  
Co zrobić ze zużytymi oponami? Gdzie oddać stare ogumienie?

Zastanawiasz się, co zrobić ze zużytymi oponami samochodowymi? Czy można je wyrzucić do zwykłego kontenera na odpady zmieszane? Gdzie oddać stare ogumienie? Na czym polega recykling opon? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. Sprawdź, co zrobić ze zużytymi oponami i pozbądź się problemu zgodnie z prawem i w sposób przyjazny środowisku.

Co zrobić ze starymi oponami?

Nie wiesz, co zrobić ze starymi oponami? Masz co najmniej kilka możliwości, z czego większość nie wymaga od Ciebie ponoszenia nakładów finansowych. Przykładowo możesz:

  • przekazać opony do utylizacji w zakładzie wulkanizacyjnym lub warsztacie samochodowym;
  • wywieźć zużyte ogumienie do uprawnionych jednostek, które posiadają specjalne pozwolenia do składowania wysłużonych opon;
  • nadać oponom drugie życie, np. w przydomowym ogrodzie lub oddając do bieżnikowania;
  • poddać zużyte opony recyklingowi.

Utylizacja opon u wulkanizatora

Jednym z rozwiązań może być pozostawienie opon u wulkanizatora. Należy pamiętać, że ani warsztaty samochodowe, ani zakłady wulkanizacyjne nie mają obowiązku przyjęcia od nas zużytych opon. Dokonują tego najczęściej za drobną opłatą lub bez opłat pod warunkiem zakupu i montażu na miejscu opon bezpośrednio u wulkanizatora.

Miej na względzie, że nie zawsze łatwo jest pozostawić opony w zakładzie wulkanizacyjnym, gdyż tego typu odpad wymaga prowadzenia ewidencji, a oddanie przez wulkanizatora zużytych opon do zakładu utylizacyjnego jest możliwe jednorazowo przy zebraniu co najmniej 100 sztuk opon z samochodów osobowych bądź 35 sztuk z aut ciężarowych.

Zużyte ogumienie poddaje się regeneracji w postaci bieżnikowania, jeśli są w dobrej kondycji i mają mniej niż 7 lat. Polega to na naniesieniu nowego bieżnika na zużytą oponę, co przedłuża jej żywotność.

Gdzie oddać zużyte ogumienie?

Możesz na przykład oddać opony do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – znajdziesz je w niemal każdej większej miejscowości. Pozostawienie opon w tym miejscu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Wystarczy, że do punktu selektywnego weźmiesz ze sobą dokument potwierdzający opłacanie wywozu śmieci z miejsca zamieszkania – zwykle nie podpisuje się umów z Gminą, dlatego najprościej przedłożyć aktualne potwierdzenie przelewu na konto Urzędu Miasta za gospodarkę odpadów komunalnych.

Drugim takim miejscem, w którym możesz pozostawić zużyte ogumienie, jest Centrum Utylizacji Opon. Skontaktuj się z urzędem gminy i zapytaj, gdzie w Twojej okolicy znajduje się taka jednostka.

Czy można wyrzucić opony do śmietnika?

Do produkcji opon wykorzystuje się m.in. kauczuk naturalny oraz syntetyczny, ale także szereg surowców, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Artykuł 55 ust. 1 Ustawy o Odpadach z 2001 roku (27 kwietnia) kategorycznie zabrania wyrzucania zużytych opon samochodowych do ogólnych koszy do segregacji śmieci oraz niezarejestrowanych składowisk. Za pozostawienie opon w miejscu niedozwolonym (np. w lesie) grożą kary jak za wykroczenie, czyli ok. 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, czeka nas grzywna sięgająca nawet 5000 zł.

Recykling opon

Jeśli nie chcesz głowić się nad tym, gdzie wyrzucić opony, zastanów się w jaki sposób nadać im drugie życie. Zakłady wulkanizacyjne przekazują opony do utylizacji, gdzie poddaje się je bieżnikowaniu lub przerabia na surowiec wykorzystywany do produkcji elementów gumowych (wycieraczek czy uszczelek).

Możesz także użyć wysłużone opony… w swoim ogrodzie. Posłużą jako element dekoracyjny (rzeźba, donica), będą pełnić rolę nieszablonowej rabatki do Twoich kwiatków albo sprawdzą się jako ogrodowa huśtawka.

Zastanów się także, czy pobliski tor gokartowy nie byłby chętny przyjąć zużyte ogumienie jako zabezpieczenie zakrętów. Ostatnio dość popularne są także biegowe sporty wyczynowe typu Runmageddon, w których wykorzystuje się opony jako tzw. dywan, wąski tunel czy małpi gaj.

Podsumowanie

Jeśli nie wiesz, co zrobić ze zużytymi oponami – sprawdź, w jakim są stanie i gdzie możesz je przekazać. Najprościej zawieźć je do punktu selektywnego znajdującego się w większych miastach lub centrum utylizacji opon.

Równie popularne, choć niekoniecznie darmowe, jest pozostawienie opon w zakładzie wulkanizacyjnym lub warsztacie samochodowym, najczęściej kierowcy dokonują tego w trakcie wymiany opon na nowe. Warsztat ani wulkanizator nie mają jednak obowiązku przyjąć od Ciebie zużytego ogumienia.

Zrób coś dla środowiska naturalnego i rozważ recykling opon. Będą świetnymi huśtawkami czy kwietnikami w Twoim ogrodzie. Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj zużytych opon do zwykłego kontenera na odpady – jest to wykroczenie zagrożenie karą do 500 zł lub nawet 5000 zł (jeśli sprawa trafi do sądu).

Czy już wiesz, co zrobić z zużytymi oponami i gdzie je wywieźć?