Co to jest mała architektura parkowa?

    15.11.2022 17:25  
Co to jest mała architektura parkowa?

Czy słyszałeś o pojęciu „mała architektura parkowa”, ale nie wiesz, czym ona dokładnie jest? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są elementy małej architektury parkowej oraz poznasz jej zalety. Zaczynamy!

Czym jest mała architektura parkowa?

Małą architekturą nazwiemy zespół niewielkich obiektów budowlanych, które wznosi się w konkretnym celu – zagospodarowania terenu według zapotrzebowania.

Inna definicja podaje, że mała architektura stanowi istotny element lokalnego krajobrazu. I tak właśnie jest w przypadku architektury miejskiej czy parkowej. Są to wszystkie detale, które służą dobru publicznemu do realizacji określonych celów społecznych: rekreacji, wypoczynku oraz utrzymaniu porządku.

Elementy architektury parkowej powinny współgrać ze sobą oraz krajobrazem, w którym się znajdują. Osoba projektująca powinna mieć na względzie charakter miejsca, jego dominujący styl oraz potrzeby użytkowników. Inne elementy architektury parkowej umieści się przy alejkach, inne w pobliżu placu zabaw czy strefie wypoczynkowej przy zbiorniku wodnym.

Podsumowując, architektura parkowa to elementy ułatwiające organizację życia publicznego okolicznych mieszkańców i pozostałych użytkowników.

Małą architekturą nie nazwiemy elementów, których rozmiary wykraczają poza określoną prawem budowlanym definicję „niewielkich obiektów”, a także pełniących jednocześnie wiele funkcji. Oczywiście ławka, która jednocześnie wyposażona jest w popielnicę czy kosz na śmieci, nadal będzie nazywana małą architekturą, ale już altanki podlegają dyskusji.

Zalety małej architektury parkowej

O zaletach małej architektury parkowej chyba nie trzeba wspominać. Przede wszystkim mają wykazywać się funkcjonalnością – służą w końcu okolicznym mieszkańcom i użytkownikom. Wobec tego muszą być praktyczne – to podnosi ich atrakcyjność i z pewnością zainteresowanie nimi będzie większe. Dzięki nim mamy mieć możliwość komfortowego wypoczynku, np. na ławce w trakcie spaceru, na leżaku podczas występów plenerowych. Służą też celom rekreacyjnym jak stojaki rowerowe lub siłownie na otwartej przestrzeni. Powinny również wspierać mieszkańców w utrzymywaniu porządku – od tego są m.in. kosze na śmieci czy pojemniki do segregacji odpadów.

Poza funkcjonalnością małą architekturę powinna cechować estetyka wykonania dopasowana do stylu, który otacza krajobraz. Wiadomo, że lepiej się odpoczywa w otoczeniu, w którym każdy element ze sobą współgra.

Elementy architektury parkowej

Różne elementy architektury parkowej będą wykorzystywane ze względu na ich lokalizację. Inne zostaną wybrane w pobliżu parkowej fontanny, placu zabaw czy części poświęconej rozrywce publicznej.

Przykłady małej architektury parkowej:

Każdy wymieniony powyżej element małej architektury cechuje inne przeznaczenie, jednak cel mają jeden: służyć mieszkańcom, aby poprawić ich komfort wypoczynku czy umilić czas poświęcony na rekreację w parku. Każdy z nas po ciężkim dniu w pracy chciałby móc spędzić odrobinę czasu wolnego w komfortowych warunkach, np. w parku z rodziną na spacerze czy przysłuchując się muzyce koncertowej granej z parkowej sceny plenerowej.

Najpopularniejsze elementy małej architektury parkowej to ławki oraz kosze na śmieci. Ławki są szczególnie chętnie wykorzystywane przez osoby starsze oraz rodziny z dziećmi. Kosze do segregacji odpadów pozwalają na utrzymanie czystości w okolicznym parku, ponieważ porządek także wpływa na nasze samopoczucie – lubimy dbać o miejsce, w którym przychodzi nam odpocząć.

Producent architektury parkowej

Jako znany i doceniany przez klientów producent architektury parkowej i ogrodowej oferujemy szeroką gamę elementów małej architektury parkowej i znacznie więcej. Tylko u nas znajdziesz wysokiej jakości stojaki na rowery, ławki parkowe czy kosze na śmieci.

Wszystko wykonane z trwałych materiałów, odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, w atrakcyjnej cenie. Zapraszamy do współpracy i składania zapytań. Nie wiesz, co wybrać do swojego ogrodu, a może szukasz elementów architektury parkowej i chcesz mieć pewność, że dobrze trafiłeś? Na architekturze parkowej znamy się jak mało kto i dobrze wiemy, co się w tym wypadku sprawdzi najlepiej. Skontaktuj się z nami i powiedz nam, czego potrzebujesz, my zajmiemy się resztą.